• Celownik pryzmatyczny - Delta Optical - Hornet 1x

Celownik Pryzmatyczny o bardzo dobrym znaku celowniczym.

1290.00
szt. Do przechowalni
Opinie
brak ocen
Wysyłka w ciągu 7 dni
Cena przesyłki 0
Kurier InPost 0
Paczkomaty InPost 0
Dostawa na szkolenie 0
Rezerweacje i produkty cyfrowe 0
Dostępność Mało
Waga 0.4 kg

OPIS DLA NIECIERPLIWYCH

Celownik pryzmatyczny to coś pomiędzy lunetą, a kolimatorem. Jeżeli zabraknie zasilania - nadal mamy do dyspozycji ten sam znak celowniczy, tylko nie świeci. 

Natomiast gabarytowo jest wielkości średniego/dużego kolimatora.

 

Na zdjęciach porównawczych pierwszy z lewej.


OPIS DLA DOCIEKLIWYCH

Celownik Delta Hornet x1 posiada punkt celowniczy o wielkości 1 MOA (~3 cm / 100 m) umieszczony w pierścieniu 60 MOA (~180 cm / 100 m).

Tutaj musimy zatrzymać się na chwilę.
Kropka w dużym okręgu. Jaki ma to sens?
Kropka jest tak mała, że mamy wrażenie, że możemy wycelować w pojedynczy włos, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Nie musimy "cudować" ze zmniejszaniem jasności, żeby widzieć mały cel na dalszym dystansie (jak to bywa w kolimatorach ze zwykłą kropką 2 - 6 moa). Ta kropka po prostu nie zasłania celu.
Wadą tak małego znaku jest utrudnione szybkie namierzenie celu po złożeniu się do strzału. Tutaj rozwiązano ten problem bardzo prosto i bardzo skutecznie - precyzyjny punkt celowania został otoczony dużym okręgiem. Okręg jest natychmiast wychwytywany przez wzrok, kiedy spojrzymy w celownik i bardzo dobrze nadaje się do szybkiego celowania / szybkiego strzelania. Zwłaszcza z podświetleniem.

Czy to jest unikalne rozwiązanie? Nie. Jest już sporo takich celowników. Wydaje się jednak, że postawienie przez Deltę na prostotę znaku i dobre szkła dało w efekcie taki celownik, jaki jest potrzebny na karabinku. Można strzelać szybko, można strzelać dokładnie, można strzelać w dzień i w nocy.

Porównywaliśmy z Vortexem. Vortex jest słabszy.

Producent twierdzi, że po przystrzeleniu karabinka typu AR-15 na dystansie 50m (w punkt) - dolną częścią pierścienia można posługiwać się jako punktem celowniczym na dystansie 10m i 200m. Czyli jeżeli kropka daje trafienie punktowe na 50 m, to dolna część okręgu da trafienie punktowe na 10 i 200 m. Nie testowaliśmy tej wersji. Wolimy korzystać z optymalnych dystansów przystrzelania dla danego naboju i lufy. Niemniej jednak trik producenta może być dla kogoś przydatny.

Podobno poziome znaczniki na pierścieniu ułatwiają ułożenie broni w pozycji horyzontalnej.
Na "bokach" okręgu są małe znaczniki, które wskazują kiedy celownik jest wypoziomowany. Z praktyki instruktorskiej wynika, że albo ktoś ma dobry skład i ustawia celownik poziomo, albo musi używać poziomicy. Także znaczki na pierścieniu same nic nie zrobią.

Celownik posiada regulację dioptrażu -2/+2. To znaczy, że jeżeli masz wadę wzroku w tym zakresie - możesz strzelać bez okularów (po wyregulowaniu celownika).

Poza podświetleniem dziennym celownik posiada dwa tryby nocne które pozwalają na współpracę z noktowizorem.

W zestawie jest montaż na szynę Picatinny z adapterem "Cowitness - 1/3 Cowitness" - cokolwiek to znaczy. Najpewniej chodziło o wysokość montażu pozwalającą na wykorzystanie celowników mechanicznych. Skracając te rozważania - wysokość jest dobra i można ją modyfikować.

Celownik może współpracować z powiększalnikiem. Nie posiadamy go w ofercie, bo nasze testy na razie wykazują dwie rzeczy: 1 - powiększalnik spowalnia celowanie, bo oko musi się odrobinę dostosować, 2 - powiększenie x3 to ni pies, ni wydra. Nie wnosi wiele na małych dystansach, a na ciut większych też już nic nie pomoże.

 

A teraz seria danych od producenta:

 Powiększenie: 1 x

Podświetlenie siatki: Tak

Średnica obiektywu: 22 mm

 Odległość od oka: 137 mm

Długość: 115 mm

 Waga: 374 g

Wypełnienie azotem: Tak

 Temperatura pracy: -30 /+60 °C

Pojedynczy klik regulacji krzyża: 1 MOA

 Rodzaj baterii: CR2032

Okres gwarancji: 60 mies.